انواع سیم بکسل در بازرگانی شاهنگ گر

مفتول مورد استفاده در سیم بکسل یا طناب فولادی ، میتواند از مواد گوناگونی تولید شود . این مواد شامل ف

گریدها و شماره های سیم بکسل

مفتول مورد استفاده در سیم بکسل یا طناب فولادی ، میتواند از مواد گوناگونی تولید شود . این مواد شامل فولاد ، آهن ، فولاد ضد زنگ ، برنز و غیره هستند اما بیشترین ماده مورد استفاده ، فولاد پر کربن میباشد . این ماده در درجه بندیهای مختلف موجود میباشد . تولید کنندگان و کارخانجات ، سیم بکسل هایی با درجه بندی و گرید ( شماره های ) مختلف می سازند و نوع مفتول را با توجه به تطابق آن با خصوصیات سیم بکسل مورد نظر انتخاب می کنند تا تقاضا های متفاوت در مقاومت سایشی و خمشی و انعطاف پذیری مشتریان و کاربری های خاص را برآورد نمایند .
برای نیروی کششی متفاوت ، از مفتول های فولادی با گرید های متفاوت استفاده میشود که در جدول زیر مشخصات گرید های سیم بکسل ذکر گردیده است :

 

 


درجه بندی ستون اول و دوم که بر اساس استاندارد امریکا می باشد در همان مراحل اولیه تولید سیم بکسل صورت گرفته است و امروزه به عنوان شاخص نیروی کششی سیم بکسل به کار میرود . در ایران ، بیشتراز درجه بندی براساس نیوتن بر میایمتر مربع و یا کیلوگرم نیرو بر میلیمتر مربع برای سیم بکسل استفاده میشود .
گرید شماره 130/140 یا همان EEIPS
سیم بکسل بسیار بسیار تقویت شده (EEIPS)
از این سیم بکسل ها زمانی استفاده میشود که در کاربری های مخصوص نیازمند حداکثر مقاومت سیم بکسل باشد مانند سیم بکسل هایی که در معادن به کاربرده مبشود یا سیم بکسل هایی که در جرثقیل های ویژه بنادر به کار میرود . در انتخاب این سیم بکسل ها بسیار باید دقت کرد .

گرید شماره 120/130 یا همان EIPS
سیم بکسل بسیار تقویت شده ( EIPS)

مقاومت این سیم بکسل 10 % پایین تر از سیم بکسل گرید EEIPS میباشد و در کاربری های به کار میروند که نیاز به حداکثر مقاومت سیم بکسل باشد . فرسایش خمشی سیم بکسل در این گرید بهتر از EEIPS است .

سیم بکسل 110/120 یا همان IPS 
سیم بکسل تقویت شده ( IPS)
این سیم بکسل معمول ترین سیم بکسل رایج می باشد . دارای مقاومت فرسایشی و خمشی قابل قبولی میباشد . اکثر سیم بکسل های موجود در بازار ، دارای گرید IPS یا 1770 N/mm2 میباشد .

گرید 100/110 یا همان PS 
سیم بکسل های دارای گرید PS از مقاومت کششی پایین تری برخوردار هستند ولی از مقاومت خمشی و خستگی بهتری نسبت به سیم بکسل های گرید IPS برخوردار هستند . لذا هنگامیکه مقاومت در درجه 2 نسبت فرسودگی قرار دارد ، بهتر از سیم بکسل های با گرید PS استفاده شود .

در مورد سایر گریدهای سیم بکسل که در جدول بالا آمده است ، نیاز به توضیح بیشتری نیست چرا که کاربرد این سیم بکسل ها محدود میباشد .
نیروی کششی سیم بکسل یکی از فاکتورهای اساسی انتخاب سیم بکسل مناسب میباشد که شامل عملکرد سایز ، گرید سیم بکسل و ساختار سیم بکسل میباشد و میبایست با حداکثر نیروی کششی و بیش باری سیم بکسل تطابق داشته باشد . لذا میبایست در انتخاب نیروی کششی سیم بکسل با کاربری آن ، دقت کافی به عمل آید .

آخرين ويرايش: سيم بکسل زنجير و اتصالات زنجير الواتوري زنجير الواتور

برچسب ها:

سيم بکسل زنجير و اتصالات زنجير الواتوري زنجير الواتور
+ نوشته شده در  سه شنبه 18 مهر 1396ساعت 15:15  توسط shahanggar