انواع سیم بکسل در بازرگانی شاهنگ گر

از جمله مزایای آن نسبت به سایر وسایل مشابه مثل زنجیر ، سبک بودن واطمینان کار با آن است. سیم بکسل عمل

حفظ ایمنی سیم بکسل

از جمله مزایای آن نسبت به سایر وسایل مشابه مثل زنجیر ، سبک بودن واطمینان کار با آن است. سیم بکسل عملا در موقع کار تحت شرایط نامناسب بطور آنی قطع نمی شود بلکه به علت تشکیل شدن از تعداد زیادی سیم در اثر فرسوده شدن ، اول سیم های خارجی قطع می شود که این خود اعلام خطری است که به محض مشاهده باید نسبت به تعویض ویا از رده خارج کردن آن ابزار اقدام نمود. سیم بکسل ها از سیم های فولادی با مقاوت کششی حدودkg/mm 125-130 ساخته شده اند. سیم بکسل های مورد استفاده در محیط های خشک از سیم بدون روپوش تشکیل شده ودر صورتیکه در محیط مرطوب مورد استفاده قرار گیرد ،آنرا گالوانیزه می نمایند که در زمان گالوانیزه به دلیل عملیات حرارتی انجام شده سیم بکسل ۱۰% مقاومت کششی خود را از دست می دهد.
سیم بکسل ها توسط ماشینهای مخصوص بافته می شوند، بدین طریق که اولا سیمها به وسیله لایه های سیمی پیچیده شده و بعد لایه های سیمی بصورت بکسل در می آید. این دوعمل همزمان یا در دو مرحله انجام می گیرد. لایه های سیمی روی لایه های داخلی که از جنس فیبر ، آزبست ، پلاستیک ویا سیم هایی با فولاد نرمتر تشکیل شده است پیچیده می شود.

 


۱- سیم بکسل ها از نظر بافت تاب یا پیچ مغزی گام ، تعداد رشته و کلاف به شرح ذیل می باشند:

 

 


۱-۱ از نظر تاب :
۱)سیم بکسل یک طرفه : تاب کلاف وتاب رشته ها هر دو در یک جهت تابیده شده باشد آنرا سیم بکسل یک طرفه می نامند.
۲)سیم بکسل دو طرفه با صلیبی : اگر طرف تاب کلاف وتاب رشته ها عکس یکدیگر باشد، سیم بکسل صلیبی نامیده می شود.
۳) یسم بکسل ترکیبی : اگر تاب کلاف ها و رشته ها عکس یکدیگر باشند وکلاف یک در میان به راست وچپ رشته ها تابیده شود ،ترکیبی نام دارد.
۱-۲ از نظر بافت :
سیم بکسل از نظر بافت بر اساس جهت بافت کلاف نامگذاری می شوند. اگر جهت کلاف ها از چپ به راست تابیده باشد، با علامت Z روی سیم بکسل نشان داده می شود وآن را راست باف گویند.
اگرجهت کلاف ها از راست به چپ تابیده باشد،با علامت S روی سیم بکسل نشان داده می شود وآن را چپ باف گویند.
سیم بکسل صلیبی یا دوطرفه نیروی کششی را بهتر تحمل می کنند باید توجه شود از سیم بکسل های یکطرفه جهت بلند کردن بار نباید استفاده شود.
۱-۳پیچ سیم بکسل ها:
۱) با پیچ معمولی یا یکنواخت: در این نوع جهت پیچیده شدن سیم ها در لایه های سیمی ، خلاف جهت پیچیدن لایه های سیمی در سیم بکسل است.
۲) با پیچ لانگ: در این نوع جهت پیچیده شدن سیم ها در لایه های سیمی ، درجهت پیچیدن لایه های سیمی در سیم بکسل است.
هرکدام از این دو نوع دو فرم مختلف دارد ، راست پیچ و چپ پیچ در راست پیچ ، لایه هادر جهت عقربه ساعت پیچیده ودر چپ پیچ خلاف آن پیچیده می شود.
انتخاب سیم بکسل با پیچ معمولی یا لانگ بستگی به نوی کار سیم بکسل و راست پیچ و چپ پیچ بستگی به نوع پیچیدن سیم بکسل در هنگام کار کردن دارد.
ویژگی های سیم بکسل با پیچ معمولی:
۱) دفرمه نمی شود و ساختمان آن ثابت است.
۲) در مقابل لهیدگی مقاومت زیادی دارد.
۳) تحت بار تاب نمی خورد.
۴) جابجایی، باز وبستن آن آسان است.
۵) پیچ های کوچک که ایجاد خرابی می شود در آن کمتر اتفاق می افتد.
ویژگی های سیم بکسل با پیچ لانگ:
۱)پیچ های کوچک در آن بیشتر ایجاد می شود.
۲)جابجایی، باز وبستن آن آسان است.
۳) در مقابل لهیدگی مقاومت کمی دارد.
۴)در صورتیکه و سر آن گیر نباشد دفرمه می شود وبرای جاهایی که دو سر یا یک سر آن باید آزاد باشد مناسب نیست.
۵)مقاومت در مقابل سایش بالایی دارد.
۱-۴ انواع سیم بکسل از نظر مغزی:
لایه داخلی در مرکز سیم بکسل برای نگهداری لایه اصلی است تا ضمن کار و حرکت که لایه ها تحت کشش و خمش قرار می گیرد فرم خود را از دست ندهند. دو نوع لایه داخلی در آنها استفاده می شود:
۱- لایه داخلی فیبری کنفی f.c ،کنف یا پلی پروپیلن یا آزبست
۲- لایه داخلی فولادی s.c
لایه داخلی فیبری کنفی یا (fiber main core )
این نوع لایه ازفیبر مصنوعی از درختان مانیلا و آزبست و پلی پروپیلن تشکیل و فیبر قبل از قرار گرفتن داخل سیم بکسل باید به روغن آغشته گردد تا ضمن اینکه از زنگ زدن جلوگیری کند و باعث لغزش لایه های سیمی روی لایه داخلی هنگام کار شود. قابلیت انعطاف آن زیاد است ، این نوع در هنگامی که حرارت محیط کار زیاد وسیم تحت بار مورد لهیدگی قرارمی گیرد قابل استفاده نیست.
آزبست وپلی پروپیلن که از پنبه تحت عملیات مختلف ساخته می شود ، بهتر و مقاوم تر از فیبر است. سیم بکسل مغزی کنفی را در کارخانه داخل حوضچه مخصوص پر از روغن به مدت ۲-۳ ساعت در ۱۰۰-۸۰ درجه سانتی گراد حرارت می دهند تا روغن رقیق گردیده وکنف خاصیت روغن پذیری داشته باشد. در هنگام کار سیم تحت کشش مقداری روغن در اثر فشار از مغزی کنف خارج وتمام رشته های سیم بکسل سرویس می شوند همین امر باعث طولانی شدن عمر سیم بکسل می گردد.
لایه های داخلی فولادی یا ( wire main core )

 

آخرين ويرايش: سيم بکسل زنجير و اتصالات زنجير الواتوري زنجير الواتور

برچسب ها:

سيم بکسل زنجير و اتصالات زنجير الواتوري زنجير الواتور
+ نوشته شده در  سه شنبه 18 مهر 1396ساعت 15:15  توسط shahanggar