انواع سیم بکسل در بازرگانی شاهنگ گر

سیم بکسل ها از نظر تاب به سه دسته تقسیم می شوند. دسته اول آنهایی که جهت تاب کلاف و رشته ها در یک جهت

انواع سیم بکسل

سیم بکسل ها از نظر تاب به سه دسته تقسیم می شوند. دسته اول آنهایی که جهت تاب کلاف و رشته ها در یک جهت است اصطلاحا به آن سیم بکسل یک طرفه می گویند.
سیم بکسل از اجزای مهم در ابزارآلات مکانیکی سیم بکسل نوعی طناب فولادی است که از طریق تاباندن تعدادی از رشته سیم فلزی به دور هسته ی مفتولی شکل که از جنس فولاد است ساخته می شود.

قسمت اصلی سیم هسته ی مرکزی آن است که سیم بکسل از آن تشکیل شده و می تواند از جنس کنف یا فولاد, پنبه, پروپلین باشد که این قسمت از دو لایه  داخلی تشکیل شده: 1- لایه داخلی فیبری کنفی یا پروفلین- آزبست
2- لا یه داخلی فولادی: لایه فیبری کنفی از فیبر مصنوعی ساخته شده, که قبل از قرار گرفتن داخل سیم بکسل با روغنی آغشته می گردد تا از زنگ زدگی جلوگیری کند. اگر حرارت محیط زیاد باشد نمی توان از این نوع لایه استفاده کرد. آزیست و پروفلین از از پنبه ساخته شده واز فیبر مقاوم تر است.

 

 

لایه ی فولادی که از چند لایه سیم معمولا از 19لایه تشکیل شده ساخته می شود و بسیار مقاوم بوده و در مواردی که قدرت و استحکام از نکات بسیار مهم تلقی می شود از این لایه در ساخت سیم بکسل
استفاده می کنند. جنس هسته ی مرکزی سیم بکسل ها بنا به سایز و ضریب ایمنی متفاوت است. به طور کلی ساختار سیم بکسل ها به این شکل است که از تعدادی رشته سیم ساخته شده اند و از نظر بافت و جهت کلاف نام گذاری می شوند, سیم بکسل هایی که بافت کلاف ها از چپ به راست باشد راست بافت  و اگر بافت آن از راست به چپ باشد چپ بافت می گویند.

سیم بکسل از نظر پیچ دو نوع معمولی یا یکنواخت و لانگ دارد که نوع معمولی آن به این معنی است که جهت پیچیدن سیم ها در لایه ها خلاف جهت پیچش سیم ها در سیم بکسل باشد و نوع لانگ سیم بکسل
این است که جهت پیچیدن سیم لایه ها موافق جهت پیچیدن سیم ها در سیم بکسل باشد و هر کدام از این دونوع ویژگی های خاص خود را داراست.

سیم بکسل معمولی در مقابل فشار و لهیدگی مقاوم تر بوده ساختار با ثبات تری دارد و جابه جایی آن آسان است درحالیکه سیم بکسل لانگ در مقابل فشار مقاومت زیادی ندارد و حمل آن نیز مشکل تر می باشد.

سیم بکسل ها از نظر تاب به سه دسته تقسیم می شوند. دسته اول آنهایی که جهت تاب کلاف و رشته ها در یک جهت است اصطلاحا به آن سیم بکسل یک طرفه می گویند. دسته دوم سیم بکسل های دو
 طرفه یا صلیبی هستند که تاب کلاف ورشته ها عکس یکدیگر بافته می شوند این نوع سیم بکسل نیروی کششی بیشتری را در مقایسه با سیم بکسل های یکطرفه متحمل می شود.

 و در نهایت دسته سوم به نام سیم بکسل های ترکیبی که تاب کلاف و رشته ها خلاف هم و کلاف ها یکی در میان به راست و چپ رشته ها بافته شده است.
 
برای انتخاب یک سیم بکسل خوب و مقاوم باید استانداردهایی را در نظر گرفت که به آنها در ذیل اشاره شده است.

سیم بکسل هایی که  در برابر فشار- لهیدگی- پارگی- سایش- مقاوم باشند از لحاظ ایمنی مناسب بوده و هرچقدر قطر سیم ها کمتر باشد مقاومت آن نیز به مراتب کمتر خواهد بود.

نکته ی بعدی قابل توجه در انتخاب یک سیم بکسل مرغوب توجه به ضریب اطمینان آن است. (ضریب اطمینان به معنی نسبت نیروی برشی سیم بکسل به بار است که سیم بکسل تحت آن بار قرار می گیرد)
از سیم بکسل در زمینه ی مشاغلی چون سد سازی ,معادن, حمل ونقل صنایع ریلی, کشتی سازی, شرکت های آسانسوری ,حفاری ,ساختمانی, کارگاه های کوچک و بزرگ ,صنعت و نفت و گاز و پتروشیمی استفاده می گردد.

آخرين ويرايش: سيم بکسل زنجير و اتصالات زنجير الواتوري زنجير الواتور

برچسب ها:

سيم بکسل زنجير و اتصالات زنجير الواتوري زنجير الواتور
+ نوشته شده در  سه شنبه 18 مهر 1396ساعت 15:15  توسط shahanggar