انواع سیم بکسل در بازرگانی شاهنگ گر

سیم بکسل ترکیبی از قسمت های مستقلی است ( سیم ، رشته ها و مغز) که در زمان استفاده، با یکدیگر در تعامل

ساختار و طراحی سیم بکسل

سیم بکسل ترکیبی از قسمت های مستقلی است ( سیم ، رشته ها و مغز) که در زمان استفاده، با یکدیگر در تعامل هستند.

مهندسان سیم بکسل حالات مختلفی از این قسمت ها را طراحی کرده اند: از قبیل گریدهای متفاوت فولادی، روکش ها و انواع ساختارهای مختلف. این ترکیب های مختلف جهت رسیدن به مقاومت در برابر عوامل مخربی نظیر سایش، شکستگی، خم شدن، خستگی و خوردگی و همچنین ارائه بهترین قدرت در تمام زمینه ها ایجاد شده اند.

برای انتخاب بهترین سیم بکسل برای هر گونه استفاده، باید ویژگی های عملیاتی مورد نیاز برای این کار را بدانید و به اندازه کافی در مورد طراحی و ساختار موجود در سیم بکسل اطلاع داشته باشید.

اطلاعات زیر به عنوان یک راهنمای اولیه ارائه شده است.

سه ویژگی که در یک سیم بکسل می بایست در نظر گرفته شوند عبارتند از:

(۱)  قدرت.

(۲)  انعطاف پذیری.

(۳)  استحکام.

در تمام موارد استفاده از سیم بکسل های پویا (بر خلاف کاربردهای ایستا مانند سیم های مهارکننده) انتخاب همواره توافقی است و مطابق شرایط باید سیم بکسل مورد نظر انتخاب شود.

قدرت سیم بکسل می تواند به ۴ صورت افزایش یابد:

  • با افزایش قطر سیم بکسل
  • با افزایش مقاومت کششی (Tensile Strength) سیم ها به صورت جداگانه
  • با افزایش سطح مقطع مواد فولادی (با کاهش فضای خالی بین سیم ها)
  • با استفاده از هسته فولادی در ساختار سیم بکسل.

انعطاف پذیری نیز می تواند با وجود عوامل زیر گسترش پیدا کند:

  • استفاده بیشتر از سیم هایی که قطر کمتری دارند.
  • کاهش مقاومت کششی (Tensile Strength) سیم ها به صورت جداگانه
  • استفاده از یک هسته ی کنفی در ساختار سیم بکسل.

استحکام، و یا مقاومت در برابر آسیب های فیزیکی، می تواند توسط فاکتورهای زیر بدست آید:

  • استفاده کمتر از سیم های با قطر بزرگتر.
  • استفاده از یک هسته فولادی.
  • استفاده و افزایش سطح فولادی در تماس با آسیب های خارجی. پوشش هایی مانند گالوانیزه کردن و یا … می تواند در برابر خوردگی از این سطح محافظت کند.

تقریبا در تمامی انواع سیم بکسل ها یک ویژگی نسبت به ویژگی های دیگر قوی تر است. علاوه بر این، محل استفاده از سیم بکسل به ندرت ایده آل است. به غیر از محیط زیست (خاک، گرد و غبار، رطوبت و مواد شیمیایی)، تجهیزاتی که سیم بکسل به آن متصل است نیز به ندرت ایده آل است. به عنوان مثال همه سیم بکسل ها از خمیده شدن رنج می رند و هرچقدر تعداد این خمیدگی ها زیاد باشد عمر طناب کمتر می شود. برای جلوگیری از خستگی حاصل از خمیدگی یک سیم بکسل ۲۶ میلیمتری ، درام یا قرقره ای که سیم بکسل به دور آن پیچیده شده است می بایست حداقل ۱.۵ متر قطر داشته باشد. پس همواره باید به خاطر داشت خستگی حاصل از خمیدگی منجر به از بین رفتن کامل سیم بکسل می شود.

 

واژگان

سیم بکسل متشکل از تعدادی رشته است که معمولا در اطراف یک هسته مرکزی قرار گرفته اند. هر رشته از تعدادی سیم تکی ساخته شده است.

 

هسته

هسته ی سیم بکسل می تواند کنفی (طبیعی یا مصنوعی)، هسته ی مستقل، و یا یک هسته ی رشته ای باشد (FC, IWRC, WSC)

 

ساختار رشته ها

رشته ها از ترکیب های مختلفی از سیم ها و اندازۀ آنها طراحی شده اند که بتوانند مقاومت لازم را در برابر خستگی و سایش داشته باشند. به طور کلی، اگر یک رشته دارای تعداد کمی از سیم های بزرگ باشد، مقاومت بیشتری در برابر سایش خواهد داشت ولی در عین حال نسبت به رشته ای که دارای تعداد زیادی از سیم های کوچک است، مقاومت در برابر خستگی کمتری دارد.

 

بافت تک سایز: رشتۀ اصلی دارای سیم های هم اندازه ای است که به دور یک سیم مرکزی پیچیده شده اند.

بافت Sealeدر این بافت سیم های بیرونی بزرگ و سیم های داخلی کوچک به تعداد یکسان در اطراف یک هستۀ سیمی قرار گرفته اند. این نوع بافت یک مقاومت در برابر سایش بسیار عالی فراهم می کند اما دارای مقاومت در برابر خستگی کمتری است. هنگامی که از IWRC در این بافت استفاده می شود، دارای مقاومت بسیار عالی در برابر آسیب بر روی درام می شود.

 

بافت Fillerسیم های کوچک فضاهای بین سیم های بزرگ را پر می کنند. دلیل این کار ایجاد مقاومت در برابر آسیب دیدگی و بدست آوردن میزان خوبی از قدرت، انعطاف پذیری و مقاومت نسبت به سایش است.

بافت وارینگتون: در این بافت لایه بیرونی دارای ترتیبی از سیم های بزرگ و کوچک است که انعطاف پذیری و قدرت خوبی را تولید می کند. اما دارای مقاومت سایشی کمتری است و در برابر آسیب دیدگی ضعیف است.

 

بسیاری از سیم بکسل های متداول از ترکیبی این بافت ها استفاده می کنند.

آخرين ويرايش: سيم بکسل زنجير و اتصالات زنجير الواتوري زنجير الواتور

برچسب ها:

سيم بکسل زنجير و اتصالات زنجير الواتوري زنجير الواتور
+ نوشته شده در  سه شنبه 18 مهر 1396ساعت 15:15  توسط shahanggar