انواع سیم بکسل در بازرگانی شاهنگ گر

اخیرا درخواستهای خریدی از مشتریان دریافت کردیم که نشان می دهند بعضی از مشتزیان ما ، هنوز با اجزاء و

ساختمان سیم بکسل

اخیرا درخواستهای خریدی از مشتریان دریافت کردیم که نشان می دهند بعضی از مشتزیان ما ، هنوز با اجزاء و قطعات سیم بکسل آشنا نیستند لذا لازم دانستم که توضیحاتی را به شرح ذیل تقدیم کنم .
بطور کلی سیم بکسل از سیم های فولادی و یا به عبارتی مفتولهای فولادی تشکیل شده است تا یک رشته ( استرند ) را همانطوری که در شکل زیر نشان داده است ، بسازد .

رشته هایی که درون سیم بکسل میباشند ، معمولا دور تا دور یک هسته مرکزی میباشند که هسته ، مغز کنفی و یا فولادی است . رشته های هسته مغز کنفی و هسته مغز فولادی در تصاویر بالا نشان داده شده است . در سالهای اخیر نیز نمونه هایی از سیم بکسل های ویژه و مخصوص که برای کاربری های ویژه میباشند ، طراحی شده اند مانند سیم بکسل های کامپکت با رشته های به هم فشرده .

هسته مغز کنفی و یا هسته فیبری سیم بکسل
هسته فیبری از فیبرهای گیاهی مانند مانیلا ، سیسال ( الیاف کنفی نوعی درخت ) و یا فیبرهای مصنوعی مانند کنف صنعتی و یا پروپیلن ساخته شده است . با توجه به نوع فیبر و یا مغز کنف ، سیم بکسل میتواند کیفیت متفاوت و همینطور کاربردی متفاوت داشته باشد . به عنوان مثال فیبرهای مصنوعی مقاومت بیشتر و بهتری در مقابل فاسد شدن و خراب شدن وجذب رطوبت دارند به همین دلیل است در مناطق شرجی ، استفاده از سیم بکسل با فیبر مصنوعی توصیه میشود .
در فرآیند ساخت ، هسته فیبری با روغن مخصوص اشباع میشود . این روغن در زمان استفاده از سیم بکسل از آن خارج میشود و به روغن کاری مفتولها کمک میکند . هسته فیبری همچنین به خاصیت ضربه گیری رشته ها در زمان استفاده کمک مینماید . لذا اینکه بعضی ها میگویند اگر سیم بکسل طلایی رنگ باشد و یا روی سیم بکسل روغن زرد باشد ، سیم بکسل از کیفیت خوبی برخوردار است ، از پایه و اساس غلط میباشد . کیفیت سیم بکسل بستگی به فاکتورهای مختلفی دارد و طلایی رنگ بودن آن نمی تواند نشان دهنده کیفیت سیم بکسل باشد .
هسته سیمی یا مغز فولادی سیم بکسل
رایج ترین و قدیمی ترین مغزی فولادی IWRC و یا مغزی سیم بکسل مستقل در سیم بکسل میباشد . این هسته که در واقع رشته دیگر میباشد که میتواند سیم بکسل کوچک نامیده شود زیرا خودش دارای هسته و رشته سیم میباشد . این هسته دارای چندین مزیت نسبت به هسته فیبری و یا مغز کنفی است. مقاومت این هسته حدودا 70% بالاتر از از مغز کنفی میباشد و به خاصیت ضربه گیری سیم بکسل کمک مینماید . همچنین در محیطهای کاری خیلی گرم هسته فولادی نسبت به هسته فیبری کارایی و مقاومت بیشتری دارد .
ساختار سیم بکسل
سیم بکسل از رشته هایی ( استرندها ی) از پیش ساخته شده ، تشکیل شده است . این رشته های از پیش ساخته شده سبب میشود که توزیع بار ، روی سیم بکسل یکنواخت شود و این ویژگی سیم بکسل ، از پاره شدن سیم بکسلی که یک سیم آن پاره شده است ، جلوگیری میکند .
تعدادرشته ها ، به تعداد سیم ها ( یا مفتولها ) در یک رشته ، نوع و کیفیت مفتول و نوع هسته آن ، به کاربردی که از سیم بکسل انتظار میرود ، وابسته میباشد .
یک سیم بکسل با تعداد رشته های کمتر و قطر سیم های کوچکتر ، انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سیم بکسل با سیم های قطورتر و رشته های کمتر دارد . سیم بکسل هایی که دردرام و قرقره استفاده میشوند ، باید دارای تعداد کافی رشته و به حد کافی انعطاف پذیر باشند تا به خوبی بر روی درام یا قرقره قرار گیرند و فرسایش خمشی کمتری داشته باشند .
ملاحظات اصلی در طراحی و ساختار سیم بکسل ، جلوگیری کردن از شرایطی است که خوردگی ، بیش باری ، فرسودگی ، پاره شدگی و تابیدگی اتفاق بیفتد . نتیجه این کار ، وجود چندین نوع و اندازه و ساختار مختلف از سیم بکسل ها می باشد و مرتبا سیم بکسل های جدیدی با طراحی جدید به بازار عرضه میشوند . متاسفانه در بازار ایران از سیم بکسل های قدیمی با ساختار استاندارد استفاده میشود که از قیمت پایین تری نسبت به سیم بکسل های ویژه با کاربرد ویژه برخوردارند .
توجه : اگر علاقمند به اطلاعات بیشتر هستید

آخرين ويرايش: سيم بکسل زنجير و اتصالات زنجير الواتوري زنجير الواتور

برچسب ها:

سيم بکسل زنجير و اتصالات زنجير الواتوري زنجير الواتور
+ نوشته شده در  سه شنبه 18 مهر 1396ساعت 15:15  توسط shahanggar