انواع سیم بکسل در بازرگانی شاهنگ گر

سیم بکسل نتاب ، طبقه بندی مخصوصی از طناب های فولادی یا سیم بکسل هستند که به دلیل نوع طراحی که دارند

معرفی سیم بکسل نتاب

سیم بکسل نتاب ، طبقه بندی مخصوصی از طناب های فولادی یا سیم بکسل هستند که به دلیل نوع طراحی که دارند ، در زمانی که زیر بار هستند در برابر چرخش یا پیچش مقاومت نشان میدهند . در واقع مهمترین خصوصیت متمایزکننده سیم بکسل نتاب از سایر سیم بکسل ها ، مقاومت آن در برابر چرخش، در زمانی است که زیر بار میباشند .درواقع سیم بکسل نتاب ، اشاره به سری از سیم بکسل ها دارد که تمایل بسیار کمتری نسبت به چرخش درزیر بار و فشار دارند . علاوه بر مسئله مقاومت در برابر چرخش , نکته دیگری که در انتخاب صحیح سیم بکسل حائز اهمیت است این است که ، میبایست سایر خصوصیات سیم بکسل هم مورد ارزیابی قرار گیرد تا زمانیکه سیم بکسل تحت بار و فشار است با مشکل خاصی مواجه نشود .
ساختار سیم بکسل نتاب ساختار بخصوصی است به طوریکه جهت لایه های بیرونی سیم بکسل ، خلاف جهت لایه های داخلی سیم بکسل پیچیده شده است . این گونه طراحی در سیم بکسل نتاب باعث میشود تا نیروهای چرخشی تولید شده توسط لایه های از استرندهای سیم بکسل ، یگدیگر را خنثی کنند و از چرخش سیم بکسل زیر بار جلوگیری شود . برای بدست آوردن کمترین مقاومت در برابر چرخش ، سیم بکسل نتاب حداقل میبایست در دو لایه طراحی گردد .
بطورکلی هر چه تعداد لایه های سیم بکسل نتاب بیشتر باشد مقاومت آن در برابر چرخش بیشتر می شود . به عنوان مثال سیم بکسل نتاب 35x7 که در 3 لایه میباشد دارای مقاومت گسیختگی بیشتری نسبت به سیم بکسل نتاب 19x7 دو لایه ، دارا میباشد . همچنین مقاومت خستگی و ساییدگی سیم بکسل 3 لایه نسبت به سیم بکسل دو لایه بیشتر است . به عبارتی اگر یک سر سیم بکسل نتاب آزاد باشد ، سیم بکسل نتاب دو لایه تنها میتواند 55% تا 75% نیروی گسیختگی را تحمل نماید در حالیکه این عدد در سیم بکسل 3 لایه ، 95% تا 100% میباشد . بر اساس مشخصات فنی سیم بکسل نتاب می توان سیم بکسل نتاب را در سه گروه زیر دسته بندی کرد :
سیم بکسل دو لایه با 8 تا 10 استرند بیرونی مانند 8x19 مغز فولاد
سیم بکسل 2 لایه با 11 تا 13 استرند یبرونی مانند 19x7
سیم بکسل 3 لایه با 14 استرند و یا بیشتر در لایه بیرونی مانند 35x7
سیم بکسل نتاب
هر چقدر تعداد لایه ها و استرندها افزایش یابد ، مقاومت سیم بکسل در برابر چرخش و خستگی و سایش افزایش پیدا میکند .
توجه داشته باشید که سیم بکسلهای تک لایه با 3 الی 4 استرند نیز دارای مقاومت چرخشی میاشند و جزو سیم بکسل های نتاب محسوب میشوند ولی از آنجاییکه مقاومت چرخشی آنها بسیار کمتر میباشد ، در اینجا موضوع مورد اشاره ما نمی باشند . در واقع مبحث این مطلب ، در مورد سیم بکسل های نتاب 2 لایه و 3 لایه و بیشتر میباشد .
در سیم بکسل های چند لایه ، نقاط تماس بین استرندها ، نقاط تمرکز تنش به میزان زیاد میباشند . حرکت استرندها نسبت به یکدیگر در این نقاط باعث از بین رفتن سریع اجزاء داخلی سیم بکسل میگردد. بدلیل این خصوصیت طراحی ساختارهای چند لایه ، در صورت پایین بودن قطر درام قرقره باید از گذاردن بارهای سنگین اجتناب گردد . فاکتور طراحی کمتر از 5 نیز توصیه نمیگردد .
برای جلوگیری از بهم ریختگی ساختار استرند ها یا مغزی سیم بکسل های نتاب ، دو انتهای آن میبایست توسط جوش یا لیحم کاری و یا بستن در دو نقطه کاملا مهار شود و باید از هر گونه پیچ خوردگی سیم بکسل نتاب در زمان نصب و نیز هنگام استفاده ، جدا جلوگیری شود . توجه داشته باشید که سیم بکسل نتاب اکثرا با مغز فولادی مصرف میشود و همانطور که قبلا توضیح دادیم جهت مغز فولادی خلاف جهت استرندهای بیرونی است ، به همین جهت هم ممکن است به دلیل عدم پیچش صحیح در هنگام کار موجب صدمه به کارکنان شود لذا میبایست نکاتی را به هنگام نصب سیم بکسل های نتاب رعایت نمود.در زمان اتصال سیم بکسل نو به سیم بکسل قدیمی به منظور تعویض آن ، از Pulling grip مجهز به حلقه گردان (Swivel) استفاده کنید . بدین ترتیب پیچ خوردگی سیم بکسل کشنده به سیم بکسل نو منتقل نمی گردد . توجه داشته باشید که جهت سیم بکسل کشنده با سیم بکسل نو یکسان باشد .
هنگام باز شدن قرقره سیم بکسل نو ، باید بر آن فشار کافی اعمال گردد تا از شل شدن سیم بکسل نو جلوگیری شده و سیم بکسل نو بصورت منظم وکیپ روی درام بپیچد .
سیم بکسل نو ابتدا باید چندین دور با بار سبک کار کند . بدین ترتیب سیم بکسل کمکم به شرایط کاری خود عادت میکند .
برای استفاده صحیح از سیم بکسل های فولادی نتاب ، لازم است که موازنه پیچش سیم بکسل در مدت استفاده ، حفظ گردد . عدم موازنه بین لایه های بیرونی و داخلی سیم بکسل به علت پیچ خوردگی میتواند در نتیجه شرایط کاری نامطلوب ایجاد گردد . علل عمده پیچ خوردگی عبارتند از نا مناسب بودن زاویه عبور ، تنظیم نبودن درام سیم بکسل یا قرقره پیچی نامناسب .
اگر چه اینگونه سیم بکسل ها تحت نام نتاب طبقه بندی شده اند ، باید توجه داشت که مقدار کمی پیچش می توانند داشته باشند ، مخصوصا در مراحل اولیه عمر سیم بکسل ، این پیچش میتواند باعث پیچ خوردگی سیم بکسل شود . در این صورت توصیه میشود که پیچ خوردگی با باز کردن انتهای قابل دسترسی ، رفع شده و سیم بکسل مجددا وصل گردد . در برخی موارد برای بر طرف کردن پیچ خوردگی انباشته شده در مدت نصب و یا هر بار پس از مدتی کار کردن سیم بکسل ، از حلقه گردان استفاده میشود.
حلقه گردان پس از بر طرف کردن پیچ خوردگی باید قفل شود تا از پیچ خوردن نا خواسته سیم بکسل نتاب جلوگیری شود . استفاده مداوم از حلقه گردانی که آزادانه میچرخد برای سیم بکسلهای نتاب 8x19 و 19x7 و 19x19 مناسب نمی باشد .

آخرين ويرايش: سيم بکسل زنجير و اتصالات زنجير الواتوري زنجير الواتور

برچسب ها:

سيم بکسل زنجير و اتصالات زنجير الواتوري زنجير الواتور
+ نوشته شده در  سه شنبه 18 مهر 1396ساعت 15:15  توسط shahanggar